Aktualności

Czy partie opozycyjne powinny wystawić wspólnych kandydatów do Senatu?

Więcej niż co drugi Polak uważa, że partie opozycyjne powinny wystawić wspólnych kandydatów na senatorów w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Najnowsze badanie preferencji wyborczych IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wykazało, że łącznie 50,4 proc. respondentów zaaprobowałoby wspólną listę opozycyjną kandydatów do Senatu. Przy czym niemal 27 proc. uważa, że to zdecydowanie dobry pomysł, a prawie 24 proc., że raczej dobry. Przeciwnego zdania pozostaje ogółem trzech na dziesięciu ankietowanych.

Najwyższy wskaźnik poparcia dla tego pomysłu zanotowano w przypadku trzydziestolatków (76 proc.), w metropoliach powyżej 500 tys. mieszkańców (80 proc.), wśród beneficjentów 500 plus (71 proc.), osób z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym (71 proc.), zarabiających powyżej 5000 zł miesięcznie (81 proc.) oraz niewierzących (98 proc.).

Interesującym zjawiskiem jest fakt, że aż 85 proc. osób, które deklarowały oddanie głosu na Kukiz’15 w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego uważa, że opozycja powinna wystawić wspólną listę kandydatów na senatorów. Jest to o 4 pkt proc. mniej niż w przypadku respondentów głosujących na Koalicję Europejską (81 proc.).

Taką ewentualność popiera również 78 proc. badanych, którzy w nadchodzących wyborach parlamentarnych deklarują oddanie głosu na Platformę Obywatelską i 66 proc. głosujących na Sojusz Lewicy Demokratycznej. 84 proc. popierających Polskie Stronnictwo Ludowe uważa, że wspólna lista powinna powstać.

Więcej w artykule Zuzanny Dąbrowskiej – https://www.rp.pl/Wybory-parlamentarne-2019/190719417-Sondaz-51-proc-wyborcow-za-wspolna-lista-opozycji-do-Senatu.html

Foto: Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej