Aktualności

Raport IBRiS – HOMO-COVIDUS

Pojawienie się nowego typu koronawirusa niemal zatrzymało na moment świat. Państwa zamknęły się w swoich granicach administracyjnych i chroniły obywateli przed zachorowaniem na COVID-19, mocno ograniczając swobody w przemieszczaniu się, handlu i codziennych, życiowych czynnościach. Wiele przedsiębiorstw zdecydowało się przeorientować kulturę organizacyjną pracy i w przyspieszonym tempie wdrożyć pracę zdalną – popularny w ostatnich miesiącach stał się angielski zwrot home office. Państwo polskie niemal z dnia na dzień wdrożyło szereg procedur zmieniających życie ludzi, jak nigdy po 1990 roku. Ci z kolei zauważyli, że bez zmiany własnych przyzwyczajeń, przystosowanie się do nowej rzeczywistości nie jest możliwe. Czy zatem możemy już mówić o nowym typie człowieka – homo-covidus? Od czego zależy ugruntowanie się tego modelu? I w końcu – czy świat potrafi dostosować się do „przewlekłej pandemii”?

Raport pt. “HOMO-COVIDUS” zaprezentowany został przez Prezesa Zarządu Fundacji Instytut Badań Rynkowych i Społecznych, Marcina Dumę, podczas Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu, w dniu 9 września 2020 r.

Projekt został zrealizowany w ramach EuNIRI – European Network Independent Research Institute. Partnerami zagranicznymi projektu są SWG (Włochy), INSA (Niemcy) oraz OpinionWay (Francja). 

Zachęcamy do lektury raportu w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.