Aktualności

Świąteczny raport IBRiS

Rok 2020 zapamiętany zostanie jako czas niepokoju zarówno o swoje zdrowie i życie, jak również o stan finansów. Nadchodzące święta, o ile nie zostanie wprowadzona kwarantanna narodowa, mogą być optymistycznym akcentem kończącym tegoroczne zmagania z pandemią. Fundacja Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS postanowiła zapytać społeczeństwo o jego plany świąteczne, a w szczególności o zamiary związane z zakupami i gospodarowaniem pieniędzmi.

IBRiS corocznie przeprowadza badanie świąteczne na potrzeby różnych podmiotów – komercyjnych i niekomercyjnych. Doświadczenie zebrane podczas poprzednich edycji pozwoliło przygotować raport, który mamy zaszczyt i przyjemność przekazać w Państwa ręce.

Przeciętna polska rodzina na tegoroczne Święta Bożego Narodzenia planuje wydać średnio 1804,29 zł. To o 1,8% mniej niż w roku poprzednim, w którym poziom deklarowanych wydatków wyniósł 1837,90 zł. Spadek wysokości planowanych wydatków świątecznych zauważalny jest również w grupie rodzin, które pobierają pieniądze w ramach świadczenia 500+. Różnica pomiędzy tym a poprzednim rokiem wyniosła 0,5% na niekorzyść 2020 roku. W 2019 roku deklarowane wydatki wyniosły 2021,40 zł, w tym natomiast 2011,95 zł.

Cały raport do pobrania: Raport świąteczny 2020_IBRiS_F