News

Co osiągną polscy piłkarze na Mistrzostwach Świata w Rosji?

Polacy nie wierzą w to, że reprezentacja na Mistrzostwach Świata w Rosji dokona wielkich rzeczy Więcej niż trzy czwarte uważa, że wygramy przynajmniej jeden mecz. 1/8 finału prognozuje blisko 43 proc. badanych.

Powtórzenie sukcesu z ostatnich Mistrzostw Europy, czyli grę w ćwierćfinałach, przewiduje już tylko co piąty respondent.

Na półfinał liczy niewiele ponad 11 proc. badanych, a o grze w finale marzy blisko 12 proc. Polska zdobędzie tytuł mistrza świata zdaniem 8,5 proc. ankietowanych.

Najbardziej optymistyczną grupą badanych byli ludzie najmłodsi, 18-29 lat, wśród których 78 proc. jest przekonanych, że Polska wygra choć jeden mecz, połowa wierzy, że dostaniemy się do 1/8 finału, a po 19 proc., że polską reprezentację czeka mecz o mistrzostwo, a nawet zdobycie tytułu.

Podobne nastroje panują wśród osób z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym. W tej grupie, aż 23 proc. badanych uważa, że Polska może zdobyć mistrzostwo świata, a trzech na dziesięciu, że zagramy w ostatnim meczu mundialu.

Również osoby zarabiające najmniej, czyli do 999 zł miesięcznie, wykazują najsilniejszą wiarę w powodzenie reprezentacji kraju. 50 proc. z nich twierdzi, że awansujemy do 1/8 finału, a blisko jeden na czterech jest przekonany o tym, że dojdziemy do meczu o najważniejsze trofeum.

Co ciekawe, na pytanie o to, czy Polska wygra chociaż jeden mecz, twierdząco najczęściej odpowiadali widzowie Wydarzeń Polsatu (75 proc.) i Faktów TVN (74 proc.). W przypadku widzów Wiadomości TVP odsetek takich odpowiedzi osiągnął 66 proc.

Opracował: Kamil Smogorzewski, IBRiS

Badanie: IBRiS dla dziennika „Rzeczpospolita”, 20-21 czerwca 2018