Skip to content Skip to footer

Czy nadchodzi czas Pomorza?

Region Pomorza chce skorzystać z trwającej transformacji energetycznej i dąży do tego, aby „pieniądze zostały w regionie”. Mówi się o przekwalifikowaniu osób pracujących w rybołówstwie, budowie kolejnych portów, a przede wszystkim, poszerzeniu i przekształceniu możliwości, jakie oferuje region. Były to główne punkty dyskusji podczas, zorganizowanego w ramach Horyzontu IBRiS 2024, panelu „Rola Bałtyku w transformacji energetycznej”. Wskazane tematy przybliżyli Wojciech Kledzik, Kierownik Działu Transformacji Strategicznej ORLEN oraz Burmistrz Władysławowa Roman Kużel.

Jak zauważa Roman Kużel, samorządy nadmorskie szukają dialogu między spółkami Skarbu Państwa, inwestorami, przedstawicielami instytucji a mieszkańcami i przedsiębiorcami. Zadaniem samorządów pomorskich jest uświadamianie mieszkańców o nowej roli Bałtyku, która jest kluczowa w przeprowadzaniu transformacji energetycznej. Wojciech Kledzik dodaje: „Wpływ na pomorską gospodarkę będzie istotny. W pełni zgadzam się, że taka ewolucja tych terenów od zorientowania na turystykę – które jest bardziej podatne na pogodę, na większe kryzysy, niestabilność – w kierunku dywersyfikowanej gospodarki, gdzie komponent energetyczny będzie kluczowy, to temat coraz bardziej brany pod uwagę, który nastąpi w najbliższych latach”. Jak podkreśla przedstawiciel ORLEN, koncern przy zaangażowaniu w nadmorskie projekty będzie wspierał lokalne społeczności.

 

Energia z odnawialnych źródeł = rozwój regionu

Jednym z głównych motorów rozwoju obszaru Pomorza jest wytwarzanie niskoemisyjnego wodoru, będącego krytycznym elementem transformacji energetycznej, niezbędnym do przekształceń w ramach Grupy ORLEN. Jak zatem będzie przebiegała produkcja zielonego wodoru na Bałtyku? Jak podaje Wojciech Kledzik z ORLEN, będzie on produkowany z nadwyżek energii z jego obszaru. Realizacja tych planów ma nastąpić po 2030 roku. Prace w ramach projektu Baltic Power przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Co ważne, wiatraki morskie będą oddalone od lądu o kilkadziesiąt kilometrów, a co za tym idzie, ich budowa nie będzie miała negatywnego wpływu na atrakcyjność turystyczną regionu. Wręcz przeciwnie, w szczególności w początkowej fazie, mogą wzbudzać ciekawość turystów i stać się neutralnie odbieranym elementem nadmorskiego krajobrazu.

Podsumowując, aktualnie następuje przeniesienie z południa na północ Polski ciężaru związanego z realizacją strategicznych inwestycji w energetyce (w zakresie budowy mocy wytwórczych, przesyłowych i dystrybucji). Wiele z kluczowych przedsięwzięć energetycznych w regionie nadbałtyckim zaplanowana jest w krótkiej perspektywie czasowej. W ocenie Wojciecha Kledzika, będzie to wpływać na zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Pomorza. Znacząco zmieni się również lokalny rynek pracy. Nastąpi przejście w stronę modelu bardziej stabilnego, odpornego na zewnętrzne kryzysy. Ponadto, pomorska gospodarka stanie się bardziej zróżnicowana pod kątem źródeł dochodów, możliwości rozwoju oraz pozyskiwania funduszy.

Partnerami tegorocznej edycji Horyzontu IBRiS 2024 byli: ORLEN, NASK, Monogo, PAIH, miasto Sopot oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. 

Biuro

Warszawa —
Aleje Jerozolimskie 96

biuro@ibris.pl

22 266 00 15

Social media

© 2024 Fundacja Instytut Badań Rynkowych i Społecznych