Współczesne wyzwania ekologiczne – zielony transport, transformacja energetyczna i innowacje w drodze do zrównoważonego rozwoju
Zrównoważony rozwój i ochrona środowiska stały się nieodłącznymi elementami współczesnych dyskusji o przyszłości, zarówno na poziomie krajowym, jak i globalnym. Sama segregacja odpadów, oszczędzanie energii czy wody, to podstawowe kroki do zrównoważonego rozwoju w kontekście gospodarstw domowych. Co jednak w tym zakresie robią wielkie koncerny, giganci technologiczni czy przedstawiciele władz? Na to i wiele innych pytań odpowiedzieli eksperci podczas ostatniego dnia Konferencji Horyzont IBRiS, który poświęcony był tematyce ekologii i jej kluczowej roli w przyszłości Polski oraz świata.
Bałtyk jako filar transformacji energetycznej Polski
Pierwsza dyskusja dnia skupiła się na roli Bałtyku w transformacji energetycznej Polski. Wojciech Kledzik, Kierownik Działu Transformacji Strategicznej w ORLEN oraz Roman Kużel, burmistrz Władysławowa, omówili potencjał Bałtyku jako strategicznego zasobu w procesie transformacji energetycznej. Bałtyk, ze względu na swoje unikalne położenie i zasoby, ma szansę stać się kluczowym elementem polskiej strategii energetycznej, wspierając przejście na odnawialne źródła energii i uniezależnienie się od paliw kopalnych.
Zielone miasta – przyszłość urbanistyki
Nie tylko Bałtyk odgrywa ważną rolę w drodze do zrównoważonego rozwoju. Lokalne władze dbające o dalszy rozwój polskich obszarów miejskich także stoją przed istotnym wyzwaniem tworzenia zielonych miast i odwracania procesu tak zwanej post-PRLowskiej „betonozy”. Roman Kużel przedstawił w tej dyskusji swoją wizję przyszłości urbanistyki, w której miasta stają się ekologicznymi oazami, łączącymi nowoczesność z ochroną środowiska, tak aby nadal pozostawały funkcjonalne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.
Transport przyszłości i ekologia w technologii
Fundamentalne dla proekologicznej transformacji gospodarki są zmiany w sektorze transportu oraz technologicznym. Jakub Lubiński, Dyrektor Działu Technologii Wodorowych ORLEN omawiał wyzwania związane z wprowadzeniem innowacji w transporcie, które muszą być zrównoważone pod względem ekologicznym. Przyszłość transportu wymaga bowiem nie tylko nowych technologii, ale także odpowiedzialnego podejścia do ochrony środowiska poprzez dążenie do zero emisyjności. Z kolei Adam Żelazko, Brand Development Manager SYS w ASUS, który mówił o nowoczesnych technologiach w kontekście kryzysu klimatycznego zaznaczył, że giganci technologiczni mogą jednocześnie pogłębiać kryzys klimatyczny chociażby poprzez powszechnie używane rozwiązania Cloud. Okazuje się bowiem, że pojedyncze centrum danych może zużywać tyle samo energii elektrycznej, co 50 000 domów. Niemniej jednak, nowoczesne technologie mają także ogromny potencjał, aby ten kryzys zażegnać, jednocześnie nie rezygnując z rozwijania innowacyjnych produktów.
Konferencja Horyzont IBRiS 2024 dostarczyła uczestnikom nie tylko merytorycznych dyskusji na temat ekonomii pierwszego dnia, technologii i cyberbezpieczeństwa w trakcie drugiego dnia, ale także inspiracji do dalszych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Wydarzenie to z roku na rok staje się coraz ważniejszym forum, które łączy różne sektory w dążeniu do wspólnego celu – lepszej przyszłości dla Polski.
Partnerami całego wydarzenia byli: ORLEN, NASK, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Sopot, Monogo oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).