Dla 87 proc. Polaków warunkiem rozwoju gospodarczego Polski jest obecność rodzimych firm za granicą
Polska gospodarka stoi w obliczu poważnych wyzwań, które wymagają przemyślanych strategii i innowacyjnych rozwiązań. Podczas pierwszego dnia III edycji Konferencji Horyzont IBRiS, eksperci z różnych dziedzin skupili się na najważniejszych kwestiach związanych z przyszłością polskiej gospodarki. Poruszone zostały między innymi kwestie dotyczące rozwoju polskiego biznesu za granicą, roli sektora MŚP dla polskiej gospodarki oraz adaptacji nowych technologii w biznesie. Punktem kulminacyjnym była jednak rozmowa na temat kierunków rozwoju Polski w Unii Europejskiej, w której wzięła udział Podsekretarz Stanu Magdalena Sobkowiak.
Transformacja w kierunku zielonego transportu i zeroemisyjności
Transformacja energetyczna i dążenie do zeroemisyjności były jednymi z kluczowych tematów, które zdominowały dyskusje podczas pierwszego dnia konferencji. Wojciech Rowiński, Dyrektor Generalny SCANIA Polska, oraz dr Krzysztof M. Księżopolski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, podkreślili, że modernizacja sektora transportowego to nie tylko kwestia ekologii, ale również strategiczne wyzwanie dla całej gospodarki. Innowacje w tej dziedzinie mogą przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej, a jednocześnie pomóc w realizacji ambitnych celów klimatycznych.
Recesja. Kryzys. Katastrofa. W jakim kierunku zmierza gospodarka?
W obliczu rosnącej niepewności gospodarczej, debata na temat potencjalnych zagrożeń stała się jednym z centralnych punktów. Rafał Dutkiewicz, Prezes Zarządu Pracodawców RP, oraz Piotr Arak, Główny Ekonomista Velobank zwrócili uwagę na konieczność elastyczności i szybkiego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe, aby uniknąć potencjalnych kryzysów i wykorzystać nadarzające się szanse na rozwój gospodarczy Polski. Jedną z niewątpliwych szans nadal pozostają innowacje technologiczne, które także były w centrum rozważań panelistów.
Adaptacja technologiczna to ścieżka do sukcesu dla polskich firm
W dobie szybko postępującej cyfryzacji, adaptacja technologiczna stała się nieodzownym elementem strategii rozwojowych firm. Daniel Kałucki z Monogo i Michał Fedorowicz z Res Futura podkreślili, że wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych pozwala przedsiębiorstwom nie tylko przetrwać, ale również dynamicznie rozwijać się w zmieniającej się rzeczywistości rynkowej i budować przewagę nad konkurencją. Warto podkreślić, że wdrażanie nowych technologii dotyczy nie tylko największych spółek i międzynarodowych korporacji, ale biznesu w ogóle. Także tych najmniejszych mikroprzedsiębiorstw, dla których technologia może w przyszłości stać się kluczowa do przetrwania na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.
Rozwój sektora MŚP w Polsce
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) odgrywa kluczową rolę w polskiej gospodarce, ale jednocześnie boryka się z licznymi wyzwaniami, takimi jak skalowalność i efektywność. Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Marcin Graczyk z PAIH omówili konieczność wsparcia MŚP w procesach adaptacyjnych, aby mogły one lepiej przyczynić się do wzrostu gospodarczego kraju. Istotne jest też, aby polskie firmy otrzymywały odpowiednie wsparcie w kontekście ekspansji na zagraniczne rynki, którą niemal 9 na 10 Polaków postrzega jako fundament do dalszego rozwoju gospodarczego Polski.
Polski biznes za granicą
Przedstawiciele sektora biznesu oraz organizacji rządowych wspierających polski handel – Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIK oraz Krzysztof Przyłucki, kierownik zagranicznego biura handlowego PAIH w Sofii, wskazali na to, co jest niezwykle istotne w kwestii rozwijania działalności polskich marek w innych państwach. Umiejętność adaptowania się do lokalnych regulacji i przeprowadzenia owocnych negocjacji z lokalnymi regulatorami czy inwestorami to pierwsza warstwa. Kolejny istotny aspekt to odpowiedni model biznesowy dostosowany do docelowego odbiorcy, który różni się w zależności od rynku. Eksperci omawiali także różne scenariusze przyszłości, podkreślając znaczenie elastyczności i adaptacyjności polskiego biznesu w obliczu globalnych wyzwań.
Prezydentura Polski w Radzie Unii Europejskiej
Pierwszy dzień Konferencji zakończył się niezwykle ważną rozmową, która była swoistym podsumowaniem tego, o czym w trakcie dnia mówili eksperci. Marcin Duma rozmawiał z przedstawicielkami rządu i samorządu: Podsekretarz Stanu Magdaleną Sobkowiak oraz prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz, a także Dariuszem Mazurkiewiczem, prezesem Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIK. Dyskusja dotyczyła kierunków rozwoju Polski w Unii Europejskiej w kontekście zbliżającej się prezydentury w Radzie UE. Dobór rozmówców miał na celu przedstawienie różnych perspektyw reprezentantów trzech sektorów: rządu, samorządu oraz polskiego biznesu w trakcie ekspansji na inne europejskie rynki.
Dzień wyzwań podczas Konferencji Horyzont IBRiS 2024 pokazał, że wspólna praca nad rozwiązaniami dla najważniejszych problemów gospodarczych to priorytet dla ekspertów i liderów z różnych sektorów. Wydarzenie, które już na początku zgromadziło tak liczne grono specjalistów, ma szansę stać się jednym z kluczowych forum wymiany myśli i kreowania strategii rozwoju Polski na nadchodzące lata.
Partnerami całego wydarzenia byli ORLEN, NASK, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Sopot, Monogo oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).